Giriş |  Kayıt
"Okumak; haz duymaya, zihnimizi beslemeye, yeteneklerimizi artırmaya yarar."
BACON
 
 
 

Yazar ismi :  Fikri TEZBAŞAR (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de Fikri TEZBAŞAR isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      Adem ile Havva  
ADEM İLE HAVVA
Dün ayaklarım beni eve gitmemem için zorluyor, adeta beni evden uzaklaştırmak için geriye doğru itiyordu. Bütün gün çalışmış, yorulmuş üstelik paramı da tam olarak alamamıştım. İşveren bu hafta maaşların ancak yarısını verebileceğini söyledi. Eve geldiğimde eşimi mutfakta bir şeyler ile uğraşırken buldum,
“Sen mi geldin?”
“Hayır, henüz gelmedim, birazdan geleceğim!”
“Dalga mı geçiyorsun benimle?”
“Sen başlattın ama. Geldiğimi göre göre neden soruyorsun “geldin mi ?” diye.”
“Yemek hazır mı?”
“Ancak yemeği bilirsin zaten, insan bir hal hatır sorar, günün nasıl geçti der. “
“Ne yani, sen bana “hoş geldin” dedin de ben mi senden geride kaldım?”
“Neyse tamam, hoş geldin, sana dediklerimi aldın mı?”
“Bak işte sen de sadece alınacaklarla ilgileniyorsun. Sanki sen benim yüzüme bakıyorsun da, bir de bana laf söylüyorsun.”
Havva hanım adeta tüm gün boyunca benimle kavga etmeyi beklemiş de ben gelince emeline ulaşmış gibi atıldı.
“Bunca zamandan beri yüzüne bakıyorum da ne oluyor, bir işe yaradığı mı var. Soruma cevap versene sen, ellerin boş gene, almadın mı istediklerimi? “
“Hayır almadım.”
Yüzünde ki ifadeden,iyiden iyiye çileden çıktığı anlaşılıyor, dişlerini sıkma şeklinden ve elleri ile entarisini sıkıca tutmasından ise az sonra patlayacağı belli oluyordu.
“Neden?”
“Param yoktu.”
“Ne demek param yoktu, benimki de soru, ne zaman oldu ki?”
Ben sakinliğimi korumaya çalışsam da bunu daha fazla koruyamayacağımın farkındaydım.
“Zaten sen ne işe yararsın ki, para yok, güler yüz yok, bir hoş sohbet yok. Sonra “yemek hazır mı “ diye sor.
“Ah be kadın! Ben nelerle uğraşıyorum kimlerle boğuşuyorum da akşama kadar, bir tanesi senin ettiğin zulmü etmiyor bana. Tadımı kaçırmayı iyi bilirsin, sonra bir de huzur yok dersin. Ben kahveye gidiyorum, okey taşlarının sesleri,senin bu nemrut sesinin yanında bir musikişinas’ın elinden çıkmış nadide bir eser gibi gelir bana. Zaten neden önce eve geldim ki, benimkisi de bile bile ahmaklık ?
Sinirden elleri titremeye başlayan Havva’nın da altta kalmaya hiç niyeti yoktu. İş kavga etmeye gelince , tahminimden de farklı hallere bürünüp, kendisini haklı çıkarmak için her şeyi yapabilmesi dillere destandır zaten. Çok zaman mahallede ki diğer kadınlarla giriştiği amansız ağız dalaşlarına şahit olmuşumdur. Bir keresinde karşı komşu Nergis hanım;
“Adem bey Allah sana peygamber sabrı vermiş vallahi, benim adam olsa bir dakika tutmaz beni evde” diyerek, benim içler acısı halimi balkondan aşağı ilan edivermişti.
“Seni boşamak gerekir ya, bir de nafaka ile uğraştırırsın beni, başa gelen çekilir derler. Ne yapalım, zamanında düştük bir kör kuyuya, bir an önce hangimiz ölecekse ölsün de rahata erelim artık.”
“Sen daha duruyor musun? Hani kahveye gidecektin, bak hala mahalle karıları gibi laf yetiştiriyorsun bana, defol git nereye gideceksen de gözümün önünde durma”
Son sözlerini avazı çıktığı kadar bağırarak sarf etmesi beni bile korkutmuştu. Mahalleli ne yapsın, bana acıyarak bakmaktan başka bir de dedikodularına malzeme ediyorlardır. Başka ne işe yararım ki zaten ben.
“Ah be kadın, nerede benim o sevdiğim Havva? Bir insan bu kadar mı pişman edilir sevdiğine de seveceğine de?... Neyse, bir iki el oyun oynadım mı kafam dağılır. Sonunda yine eve dönmek var ya, haydi hayırlısı”
Fikri TEZBAŞAR
 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu Fikri TEZBAŞAR üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

1

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  Gülüm Çamlısoy
3 .  Berat Uyanık
4 .  İbrahim Değerli
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.