Giriş |  Kayıt
"Saygı olmayan yerde aşk da olmaz."
EMILE ZOLA
 
 
 

Yazar ismi :  Eyyüp Yıldırmış (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de Eyyüp Yıldırmış isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      Bana Göre Sokak(deneme)  


Sokaklar şehirler ve şehirde yaşayanlar için önemlidir. En azından tanıdıklarımıza orada rast geldiğimiz için önemlidir. Bu tanıdıklarımızla kimi zaman göz göze gelmekten kaçınsak bile sokaklarda rastlaşmak güzeldir. Bir sabah ya da öğle vakti bazen zamanlı bazen zamansız tanıdığınız ya da tanımadığınız biri birileri size “merhaba, günaydın, iyi akşamlar “ dediği için sokakta olmak güzeldir. Sokaklar yağmurları çok sever. Üzerlerindeki günün gecenin kirini pasını silip süpürdükleri an keyiflerine diyecek yoktur sokakların. Yağmur anlarında insanlar ortada olamadıkları için de sevinir sokaklar. İnsanlar olmayınca kendini yalnız hissetse de sokağın tümü kendine ait hissine kapılıp mutludur sokaklar. Yaz günleri gelir aklına sokağın; okula giden çocukları düşünür simitçinin cırtlak sesi dolar kulaklarına. Kuşları, kedileri, sokak köpeklerini velhasıl sizin aklınıza gelen gelmeyen her şeyi her ayrıntıyı düşünür sokaklar. Gidip de geri gelmeyenleri özlemle anar. Bunların kimi askere kimi başka bir semte veya şehre çalışmaya, kimi gelin olup kendine giden komşularıdır sokağın. Bazen geçmişi hatırlar korkar sokak, iliklerine bir ürperti dolar; genç insanların kavga sahneleri gelir gözünün önüne sessiz ağlar sokak. Evlerin şimdiki süslü boyalarının altında yatan çirkinlikleri bilip bir daha bir daha ağlar sokak.
Ben sokakları hep yaşayan bir çanlı olarak düşünürüm. Bizim ilk adımızı attığımızda onlarda hayata ilk çığlıklarını atarak merhaba der. Onlara can veren insanlardır. Her sabah karşı dükkân açılmasa ya da çöp kamyonu aynı saatte büyük gürültü ile varilleri boşaltmasa, köşedeki apartmanın son katında yeni doğmuş çocuğun ciyaklaması olmasa sokak güne nasıl başlar. Ne zaman dükkânlar kepenk kapatır(Açılmamak üzere) ne zaman evler boşaltılır(dönülmemek üzere) işte o an ve ondan sonraki anlarda kendinden bir şeylerin eksildiğini anlar sokak.
Bu terk edişler ve geri dönmesiz gidişler sokakta da terk edilmişlik hissi uyandırır. Önce lambaların sokağı ışığa(tamam onlarda sokak kadar eskidirler ve o kadar çok ışık vermeseler bile)boğan ferleri kesilir. Evlerin pencerelerinde insan yerine kediler yer edinir. Duvarlar boyalarından arınıp gerçek yüzlerini ortaya koyar. Ne bir simitçi sesi nede çocuk avazları kulaklarını doldurmazsa işe o an yaşlılığını ve terk edilmişliğini fark eder sokak.
Sokaklar benim gibiler için sırtını dönüp gidi verilecek, terk edilecek silinip atılacak eski bir dost olmaktan öte başka manalar taşır; onlar geçmiş anlarımızın sessiz tanıklarıdır. Şu köşeyi dönünce şimdi kapanmış ama bundan on onbeş sense evvel bir bakkal dükkânı vardır. Önünden her geçişte akideli şekerlerin taze kokuları hala burnuma burnuma tüter. Ya o eski gazozların tadını nasıl unutmalı?
Kimi sokaklar bir yelere ulaştırır bizi kimilerinin önü çıkmaza varır, aynı mesafeyi yeni baştan almamıza neden olur. Bu geri dönüşler bize zor gelse de, geri dönerken daha önce fark etmediklerimizin ayrımına varırız bazen. Okulun ilk açıldığı gün annemin peşi sıra böyle bir çıkmaz sokağa girmiştik. Neden buradayız diye sorarken anneme o çıkmazın sonunu gösterip” bunun için” demişti. Benim ilkokulumda işte öyle bir çıkmazın en uçundaydı. Sabah ve akşam dönüşlerinde seslerimiz komşuları pencerelere dökerdi. Tanıdık teyzeler bize zorla beslenme sunar, elma şekeri satan yaşlı adam bir tane parasına iki tane şeker verirdi, biri bana öbürü arkadaşıma.
Sokaklar vefalıdır siz onu terk etmezseniz o sizi bırakıp gitmez. Değişir evet sokaklar da değişir önce toprak kaplıdır. Yağmur yağdı mı yapışır ayaklarınıza sizi bir türlü bırakmaz. Zamanla küçük kare taşlarla kaplanır üstü. Toprak gün yüzünü göremez kaldırımdan. Bir süre sonrada asfalt ile tanışır sokak. Bu kaldırımdan da beterdir toprak yol için, hiç nefes alamaz bu kez. Hele yağmur yağdı mı akar gider sular üstünden. Eski dostunu bağrına basmak ne mümkün. Yağmurun kendine küstüğünü sanıp alınganlık gösterir sokak.
Sokaklar sır küpüdür. Kim hangi saat kimle ne yapmış ne yaşamış bilir tümünü, her şeyin farkındadır ama ser verip sır vermez sokak.

 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu Eyyüp Yıldırmış üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

1

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  Gülüm Çamlısoy
3 .  Berat Uyanık
4 .  İbrahim Değerli
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.