Giriş |  Kayıt
"Bencil insan, tek başına kalmış meyvesiz bir ağaç gibi kurur gider."
TURGENYEV
 
 
 

Yazar ismi :  AHMET ÇİFTÇİ (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de AHMET ÇİFTÇİ isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      DOSTLUĞUN SIRRI  
DOSTLUĞUN SIRRI

İhtiyar dede gönül merhalesini çoktan aşmıştı. Sekiz kişilik ailesinde yaşayıp gidiyordu. Fazla muhabbeti yoktu insanlara karşı. Hangi sohbete katılsa gündelik konulardı. Bu konular ihtiyarı çok sıkardı. Kendi kendine bazen, “Yahu bu insanlar ne kadar dünyayı seviyor.” diye mırıldanırdı.

Sadece bir dostu vardı. İki-üç günde bir ziyaret etmese duramazdı. Giderken de dostuna en iyi yiyeceklerden alır götürürdü. Dostunun evi, köyün dışında çok uzaktaydı. Bir saatlik yol yürümesi gerekirdi. Bu yüzden ailesiyle hep münakaşa ederdi.

-Be herif buralarda insan mı yok? Gece yarıları yollarda başına bir iş gelecek.

İhtiyar hiç oralı bile olmazdı. Kendinden emin edayla başlardı.

-Bakın yavrularım, karıcığım ben o yolun daha da uzun olmasını istiyorum. Dost için attığım her adım bana keyif veriyor. Zahmetsiz dostluk olur mu?

Ev halkı ihtiyarın söylediklerinden bir şey anlamazdı.

-İnsan yaşlandıkça akıl seviyesi düşüyor galiba.
-Yok yok kardeşim, hiçbir yer görmeyen insanların algıları kapalı oluyor.
-Yav eskidende bu böyleydi. Buğday tarlasına hayvanlar girerdi. Çıkarmayın yesinler onlarda Allah’ın yarattığı her canlı derdi. Tarlasını korumazdı.
-Dedemle bostana gitmiştik. Çocuklar bostandan salatalıkları çalıyorlar. Oda görmezlikten geliyordu. Dede döv şunları deyince “Evladım yesinler bırak, salatalığı topraktan bitirende Allah, o çocukları yaratanda, neyi kimden kıskanıyorsunuz”.

İhtiyarın bu vurdumduymazlığı çıldırttı hem aileyi hem köylüyü. Hiç kimsede meyve olmazken onun meyvelerini dallar taşımazdı. Hayvanlar içinden çıkmadığı halde onun buğdayları diğerlerinkinden daha gür olurdu. Kimse bir akıl erdiremezdi bu olup bitenlere.

Bir gün sabah namazına kalkıp abdest alırken ihtiyara inme inmişti. Ev halkı feryat figan ederken ihtiyar pestil gibi yatıyordu. Ellerinden ayaklarından tutup yatağa götürdüler. Gece saat03:30’du. Tam yatağa yatırdıklarında kapı çalındı. Evin büyük oğlu kapıya çıktığında ne görsün, ihtiyarın dostu kapıdaydı. İnme ineli on dakika olmamıştı. Bu adam nerden duymuştu. O zaman köyde bile telefon yoktu.

- Evladım müsaitseniz içeri girebilir miyim?

Çocuk kekeleyerek “evet” dedi. Herkes şaşkındı. İhtiyara öyle inme inmişti ki ağzı kulağının olduğu yere gelmişti. İhtiyarın dostu yavaşça içeri girip duvarda asılı olan Kuran-ı Kerim’i aldı. Dostunun başına oturup okumaya başladı. O okudukça ihtiyarın ağzı yerine geliyordu yavaş yavaş. Yarım saat sonra ihtiyar eski haline gelmişti. İhtiyarın dostu ev halkıyla vedaşıp gitti. Fakat arkasında bir sürü soru işareti bırakarak gitmişti.

İhtiyarın dostuna kim haber vermişti. İhtiyarla dostunun mesafesi bir saat olduğuna göre 02.30 da evden çıkması lazımdı. O saatte ihtiyar yatakta uyuyor. İnme inmemişti. Dostuna inme ineceğini nasıl biliyordu. Kafalar allak bullaktı. Bu sorunun cevabını hiçbir zaman bulamadılar.
Evin büyük çocuğu bir gün ihtiyarın dostunu görünce bu olanları teker teker anlatıp sordu.

-Amca dedeme inme ineceğini nasıl bildiniz.
-Bak evladım, insanın dostu Yemen’de yaralansa acısı Şam’da duyulur.
-Peki, amca 03.30’da inme indi dedeme senin evden 02.30’da çıkman lazım. O zaman dedem sağlamdı.

İhtiyarın dostu hafifçe gülümseyerek çocuğun başını okşadı.
-Bak evladım siz rakamlarla çok uğraşıyorsunuz ve mantığı çok kullanıyorsunuz. Bu güne kadar insanlığın başına ne geldiyse matematik ve mantık yüzündendir. Eğer ikisini de kenara atabilirsen her soruya cevap bulursun. İşte o zaman insan olursun.AHMET ÇİFTÇİ
 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu AHMET ÇİFTÇİ üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

1

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  Gülüm Çamlısoy
3 .  Berat Uyanık
4 .  İbrahim Değerli
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.