Giriş |  Kayıt
"Sağlık bir beden değil, bir kafa meselesidir."
M.B EDDY
 
 
 

Yazar ismi :  Hasan Hüseyin BAYAR (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de Hasan Hüseyin BAYAR isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      DUA EDİYORUM  
OKUMA PARÇASI / DUA EDİYORUM

İbadet, bizi ve bütün mevcudatı yoktan var eden, her an varlıkta durduran, görünür ve görünmez kazalardan, belalardan koruyan ve her an çeşitli nimetler, iyilikler vererek yetiştiren Allah’ın emir ve yasaklarını yerine getirmektir.
Kısaca ibadet, Allah´a saygı ve minnettarlık göstermek ve onun bize verdiği nimetlere karşı teşekkür borcunu yerine getirmektir.
Yüce Allah (Ez-Zariyat, 56 ayet) "Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım". Buyurmuştur. Dua bir ibadet biçimidir. İnsanlar sıkıntılı anlarında olduğu gibi bolluk ve bereketli dönemlerde de duaya sığınmışlardır. Dua kul olmanın borcudur, helal rızık ve temiz kalbin duasıdır.
Duayı diğer ibadetlerden ayıran en büyük özellik onun biçimsel olmayıp daha çok bireysel bir ibadet şekli oluşudur. Toplumsal olarak bir araya gelindiğinde birlikte okunan dualar da vardır. Yağmur duası gibi.
İbadet, bizi yaratıp vücudumuzu mükemmel organlarla donatan ve sayılamayacak kadar nimetler vererek bizi mülkünde barındıran Yüce Rabbimizin iyiliklerine karşı teşekkür borcunu yerine getirmektir.
İşte, insanların Allah-u teâlâya karşı kalp, dil ve beden ile yapmaları ve inanmaları lazım olan şükür borcu, kulluk vazifeleri, Allah-u teâlâ tarafından bildirilmiş ve Onun sevgili Peygamberi tarafından ortaya konmuştur.
Allah-u teâlânın gösterdiği ve emir ettiği kulluk vazifelerine "İslâmiyet" denir. Allahü teâlâya şükür, Onun Peygamberinin getirdiği yola uymakla olur. Bu yolun adı “Sıratı Müstakim’dir.” Diyoruz.
Demek ki, aklı olan kimselerin, Allah-u teâlâ’ya şükür etmek, ibadet yapmak için Muhammed Aleyhisselâma ve Ehl-i beyt’e uymaları gerekmektedir.

DUA: Zikir, Yüce Allah’a yakarış, güzel sözlerle anmak ona ibadet etmektir.

Alemlerin Rabbi Yüce Allah Kur´an-ı Kerim´de yapacağımız dualarla ilgili bize rehberlik etmektedir ve buyurur ki, (Araf Suresi, 55): “Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin. Şüphesiz O, haddi aşanları sevmez.” Buyurur. Devam eder, İbrahim Suresi, 38. Ayet buyurur: "Rabbimiz, şüphesiz Sen, bizim saklı tuttuklarımızı da, açığa vurduklarımızı da bilirsin. Yerde ve gökte hiçbir şey Allah´a gizli kalmaz." Yani yüce Allah bizi gördüğünü, ondan saklanamayacağımızı açıklamıştır.
“Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşat olurlar.” Buyurmaktadır. (Bakara Suresi, 186)
Yüce ALLAH, kullarına seslenir: “..Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi?" (Furkan Suresi, 77. Ayet)
Araf Suresi, 205-206. Ayetlerde bize yapacağımız duanın şeklini açıklamakta: “Rabbini, sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için zikret. Gaflete kapılanlardan olma. Şüphesiz Rabbinin Katında olanlar, O´na ibadet etmekten büyüklenmezler..."
Hasan Hüseyin BAYAR
 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu Hasan Hüseyin BAYAR üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

İlkÖnceki3456789SonrakiSon

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  İbrahim Değerli
3 .  Gülüm Çamlısoy
4 .  Berat Uyanık
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.