Giriş |  Kayıt
"Nankörlük, zayıf insanların işidir, kudretli insanlar içinde asla nankör olana rastlamadım."
GOETHE
 
 
 

Yazar ismi :  Bayram Kaya (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de Bayram Kaya isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      Dünya Hali  
Dün vekil olmasına hindiler*
Hala berdevamla
Sen ölmedin ki
Ölmez otu
Bu zamanda bu kadar düşmanla

Bu ölmezlikle
Senin ahlakın onlarda yoktur
Ondandır ki seni sevmezler
Seni sevmeyeni sevmeyeceğiz.

Onca olup bitenden sonra
Masumiyet deniyordu
Saflığa
Oysa bileceksin
Taş değiyorsa ayağına
Gün vurmuyorsa şayağına
Deveye diken, evde iken
Gelmemeli, bunlar manyağına
...
...
10.11.2016

Bu çalışma hayli uzun fabıl türü bir mesaidir. On Kasım için yazılmadı. Ancak  günün anlam ve önemine de uyan bu başlangıç kısım yayınlandı.

*Atatürk düşmanlığı olmakla Atatürk´ü siyasi sahnede silme ve yok etmenin vefasızlık gayretleriydi bu. Bu nedenle kadük kalacak bir yasa teklifi hazırlanır. Teklife göre 1-Seçilmek için bugünkü sınırlar işinde doğmak lazımdı.

Buna göre ATATÜRK Selanik´te doğmuştu. Selanik 1912 den beri sınırlarımız dışındaydı. " Efendiler bundan benim kast ve kabahatim yoktur" diyecekti. "Eğer düşmanlar başarılı olsaydı pek çoğunuzun doğduğu yer de misakı milli sınırları dışında kalmış olmakla, eminim bu teklifi dahi hazırlamaya fırsaları olmayacaktı" diyecekti.

2-Maddeye göre Millet vekili seçilmek için bir yerde en az beş yıl oturuyor olma şartı aranacaktı. Buna göre ömrü cepheden cepheye uğraşlarla geçen Mustafa Kemal hiç bir yerde beş yıl oturamamıştı.

Bu madde için de yine : "Efendiler bu maddenin ön gördüğü şartı kazanmak isteseydim; Arıburun ve Anafartalar savunması yapmamam gerekirdi. Muş, Diyarbakır, Suriye, Halep vs. de gibi yerlerde ordu teşkili nedenle savunma yapmamakla bugünkü sınırların oluşumuna katkı vermemem lazımdı"." Bu saiklerle hepinizin malumudur ki hiç bir yerde beş yıl OTURAMAYACAK kadar mesai sarf etmiş bulunuyorum" diyecekti.
 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu Bayram Kaya üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

İlkÖnceki12131415161718SonrakiSon

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  İbrahim Değerli
3 .  Gülüm Çamlısoy
4 .  Berat Uyanık
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.