Giriş |  Kayıt
"İşin güç kısmı, adam olmak değil, adam kalmaktır."
ANDRE MAZERELLES
 
 
 

Yazar ismi :  İsmail Eren Mutlu (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de İsmail Eren Mutlu isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      Karanlık  
Karanlıktan neden korkar ki insan? Aydınlıkta etrafında olduğu gibi duran eşyalar halen ordadır. Etrafındakileri bir daha hiç görememekten mi korkar yoksa aydınlık vakti geldiğinde etrafındakilerin hatırladığı gibi olmamasından mı.
Karanlıkta neden hareket edemez insan ? Roma döneminden kalma burunsuz heykeller gibi kaskatı kesilir. Etrafındakileri kıracağı için mi yoksa canını acıtmaktan korktuğu için mi olduğu yerde durur.
Nedendir bilmem ama oldum olası dünyada ki en cesur insanlar görme engelli insanlar oldu benim için. Herkesten farklıydılar bir kere. Hayata gözlerini bizden farklı açmışlardı. Bizim bildiğimizi bilmiyorlardı. Algısal gerçeklik onlar için farklıydı. Hayatta azınlık oldukları için sosyal çevrenin onlara ayak uydurması zor ve gereksiz görülüyordu. O yüzden onlar sosyal çevreye ayak uydurdular. Belki hepimiz aynı yoldaki aynı taşa takılıp düştük. Biz görenler o taşa defalarca takılmışken onlar sadece bir kere takıldı. Onlar için en zor olan da buydu aslında. Geçtiği yolu, yediği meyveyi, konuştuğu kişinin sesini, etrafında sürekli hareket halinde olan hayatın ritmini ezberlemek.

Ama onlar gerçekten farklıydı. Bizim gibi önyargıları yoktu en azından. Karşısındakinin kılık kıyafetine göre yargılamıyorlardı insanları. Bu yüzden çok daha iyi niyetli ve samimiydiler. Biz karpuzun kırmızı ve yeşil rengine takılırken onlar kokusunun ve lezzetinin tadını çıkartabiliyorlardı. Gözlerimiz değil mi bizi her zaman yanıltan. Hayattan almamız tadı alabilecekken sürekli başka şeylerle meşgul eden.

Biz her şeyin en kötüsünü görürken onlar her şeyin en iyisine odaklanıyordu. Hayata geri başlayıp bizim önümüze nasıl geçebiliyorlardı. Aramızdaki en büyük farkı oluşturan şey aslında bu sorunun cevabıydı. Biz elimizdekilerle yetinemiyorken , onlar daha azına rağmen şükredebiliyorlardı.
Biz sürekli daha fazlası için koşarken ve elimizdekini kaybederken onlar ellerinde olanla çok daha mutlu oluyorlardı.

İşte bu yüzden korkar insan karanlıktan. Gözlerini açtığında umduğunu bulamamaktan, elindekinin çoktan gitmiş olacağından. Karanlıkta bu yüzden yürüyemez, koşamaz . Canı acıyacağından da korkar elindekini kıracağından da. Cesareti de bu yüzden olamaz.

Tarihte ki büyük insanlara bakın hayatların da daima bir karanlık dönemi olmuştur. Onların farkı hayata adapte olup istediklerini yapacak cesareti kendilerinde toplamaları ve karanlığa savaş açmalarıdır.

Kim bilir karanlık belki de şanstır bazılarımız için…
 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu İsmail Eren Mutlu üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

1

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  Gülüm Çamlısoy
3 .  Berat Uyanık
4 .  İbrahim Değerli
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.