Giriş |  Kayıt
"İnsan eğitimle doğmaz ama eğitimle yaşar."
CERVANTES
 
 
 

Yazar ismi :  ilhan gündoğdu (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de ilhan gündoğdu isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      Kelimenin Şiirdeki Çağrışımı  
İçime tohumlarını deneyim tecrübesi ile atan önyargının ağında, rıza-ı ilahi dairesinde niyetim kan kaybediyor. İmanın merkezi olan kalbim, yangınlara namzet sefilâne bir hayatı idame ediyor. Yara alan samimi düşüncelerimi dört, kollu sarmaşık gibi hissiyatımı sarıp sarmaladı.
İnsan, nasıl kendisinden utanmaz önyargı beslediği kirli çöp kutusuna dönen gönlünün varlığı sebebiyle. Yerin yedi kat dibi karanlıklara doğru uzanıp giderken; insanlar görüyorum, niyeti ağır darbe sonucu yara aldığı halde kendisini semanın yedinci katına layık görülen fikirde ve gayede tutarsız zavallı insanlar. Saf niyetin zarının, çıkara endeksli eller tarafından her şeyi mal, mülk ve kazanca yoran tabir ettiğim niyet dilencilerinin varlığı esasen İslamperver yüreklerin sızılaması gereken bir sinsi çıban olarak çıkıyor karşımıza.
‘’ Beyaz renk için ölüm; nasıl küçük leke cisimlerinin çoğalması ise niyetin ölümü de çıkara peşkeş çekilip, kendi fikir hatlarının ufuklarına çekilmesi samimiyetin intiharı, hazin ölümüdür belki de gözlerde kanlı yaşlar bırakan…’’ Hazreti Âdem ile insanlara açılan dünya (imtihan) kapısının bizlerden geçmişte birçok vefa eseri değerler silsilesini götürdüğü gibi, sanırım ahir zamana her adım yaklaşma mesabesinde dünyanın daha da yaşanmaz hale geleceği, kutsî hadislerin işaret ettiği iz, işaret ve emareler ile günbegün karşımıza çıkacak gibi görünüyor.
Ya insanların birbirinden kaçmasına ne demeli? Sadece kuru iskeleti hayvan ceseti gibi, iyi niyet ve rıza-ı ilahi yerlerde, ayaklar altında fosil görevi görüp; ezilerek yol olmayı bekledikçe, bizler ne zaman farkına varacağız: birlik beraberlik ve kardeşlik ümitlerinin bağrına art niyet tadında saplanılan kör hançerin? Düşündükçe içim yanıyor, elimde olmadan üzülüyor, bu derdime çare bulamıyorum. Buna, dairesinde olduğu yere peltelenerek yığılıp kalmış, kokan cesetlerinin habis kokusu ile varlığından haberdar olunan çaresiz insanların dünyaya vedası, art niyetin revaçta olduğunun göstergesi değil midir? Oysa birkaç adım ötedeki apartman, kat komşunun halini sormak, aceba hangi İngiliz´in sterlini, hangi Alman´ın markı, hangi Arap’ın riyalı, hangi Türk´ün ytl’si, hangi Japon´un yeni ile ödenir söyler misiniz, hangisi tam vefanın hakkını karşılar?
Allah rızası için hal ve hatır sormak, rıza-ı ilahi dairesinde küçücük bir çaba sarf etmek bu denli zor ve gayret isteyen bir iş mi? Hesaba döktüğümüzde zaman israfımızı, akıl almayacak derecede vara-yoka kurban gidip de zayi olan mühletimizi niçin hakka kurban eylemeyelim? Bir hristiyan, Pazar gününü seve seve rabbine adarken, bizler niçin hadi beş vakit namazın hakkını verememiş ol ki (genelde öyledir zaten) rıza-ı İlahinin sınırlarına gönlümüzü salıversek de niyetimiz otlasa, rahmet çayırlarında fena mı olurdu yüzünde can belirtisi renk gösterse?
Ne olurdu sanki; çıkarı ön plana alıp da milyonlar kazanacağımız dünya hayatı yerine, ömrümüzü Allah rızası yolunda seve seve feda ederek mangırsız, üstü başı yırtık, üstünde üç beş yamalı bir derviş urbası içinde, dünya zengini olmaya karşı, Allah’ın (onlara göre madden) fakir ve aciz kulu olarak, kalmayı ve de kalabilmeyi gönlü bir duygu ve istekle manevi derinlik hazzının zenginliğinde mutlu, mesut ve bahtiyar yaşayabilseydik keşke!..
Kalemdâr 04 Ekim 2013 Cuma

 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu ilhan gündoğdu üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

1

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  Gülüm Çamlısoy
3 .  Berat Uyanık
4 .  İbrahim Değerli
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.