Giriş |  Kayıt
"Deney, aklın babası, belleğin anasıdır."
THOMAS FULLER
 
 
 

Yazar ismi :  ilhan gündoğdu (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de ilhan gündoğdu isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      Meyyit Vefayla Dostluk  
Meyyit, pek yaygın kullanılmasa da ‘ölü’ manasına gelmektedir. Aslen Arapça kökenli dilimize giren kelimelerdendir. Geçmişten beridir kardeşlik, birlik ve dirlik hamurunda yoğrulan kesişen yolların harcı, ortak dinde karar kılma ile İslam sancaktarlığı meydana getirilmişti.
Komşu komşusunun, dil, din ve ırkına bakmaksızın içinden geldiği gibi samimi bir muhabbet havasında kardeşlik ateşinin fitilleri, karanlık gönüllerde aydınlanırdı. Bundan dolayı küslük, kırgınlık ve dargınlık kolayı kolayına ahali arasında olmaz hatta böylesi insanlar aralarında barınamazdı.
Vefalara da artık insanın (elinde olsa) nazar boncuğu takası geliyor, mutluluk tılsımlarını yitirmesinler diye.
Artık hiçbir şey eskisi gibi değil! İnsanlar, doğum, gelişim ve ölüm evrelerini sırasıyla yaşayıp biçilen kaderin nefeslerini soluklarken; dostluklar eskiyor, duygunun ve sevginin rengi kan kaybediyor eksilere düşen hatta sekerat halini yaşayan vefalar adına. Bir kimse kalp kırdığı zaman, içinde milyonlarca zerreciklerden ibaret bir duygu yükü semer taşımasından farksız kalıyor gözümde.
Vefadan yana çalan yalnızlık çanları galiba, sonsuz hatta geri dönüşü imkânsız vedayı çağrıştırıyor. Ama anlayan sevgisinin, sevdiğinin ve dostlarının değerini kalbini kırmadan önce bilen nerde! Müsvedde bir kâğıdı karalamak kadar soysuzlaştırılan vefa eksenli duygular çöllerde azap sıcaklığında kavrulan kaktüsten beter bir vaziyet alıyor. Dikenlerini kalp kıran kalpazanlara yoldaş eden kaktüsten bir farkları olmuyor hissi körelen duygu körü insanların.
Bu bakımdan insan yaşamanın güçlüğünü aslında daha iyi kavrıyor. Duyguların ani değişkenliğini ve her yana kolayca çekilebilecek akışkanlığına yön verme meylinde nefsinin isteğine tutuklu kalanlar sıcağı sıcağına fark etmiyor olabilirler de vicdan köreltme kalpazanlığına giriştiklerini. Yahut da çıkar yönünden işlerine gelmemesi en mantıklı karar olabilir.
Can, bir beden kalıbından diğerine sıvı gibi damıtılan halisâne duyguların ve dostlukların üstüydü. Gerektiğinde bir atan kalplerin duygu seremonisi birlik ruhunda ete kemiğe bürünür, tek yumruk adında demir yumruk tadında hasmı yerle bir etmeyi de vazife sayardı kendine. Ya şimdi? Kaypaklıkların silip de süpürdüğü şeyler şimdi daha iyi anlıyoruz ki, bir zaman bizim can damarımızmış.
Canı çıkan bedenin toprağa karıştığı gibi bizden de vefa, Hızır a.s gibi gidip gelecek galiba imtihanın sırlar dünyası olan kâinatta. Bu sebepten insan bence çok ümit bağlamamalı annesi, babası haricindeki sevdiklerine. Seviyor görünüp de aslında hiç sevmediklerine. Bundan dolayı bizlere düşen büyük biz zat-ı şahane’nin dediği gibi herkesi kendimiz bilmemeli ve nabzın şerbetini de ona göre ayarlamalıyız düşüncesi ile sözlerime bir son veriyorum.
Kalemdâr 19.11.2013 02:02:46
 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu ilhan gündoğdu üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

1

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  Gülüm Çamlısoy
3 .  Berat Uyanık
4 .  İbrahim Değerli
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.