Giriş |  Kayıt
"Sanat, şiddeti ortadan kaldırmalıdır, yalnız o yapabilir bunu."
TOLSTOY
 
 
 

Yazar ismi :  Eyyüp Yıldırmış (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de Eyyüp Yıldırmış isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      Paf Ve Puf’u Okumak(deneme)  
Salah Birsel’in son okuduğum kitabının adı ”Paf ve Puf”, daha öncede Salah Birsel okuyanlar bilir: yazar her kitabında ayrı dünyalara alır götürür okuru. Bu kitapta aynı Salah Birsel klasiği özelliklerini taşıyor. Yazar kitabını deneme olarak nitelendiriyor… Bildiğiniz gibi deneme türü bir yazarın belli bir konuya ilişkin kişisel duygu ve düşüncelerini anlattığı metinlere denir. Bu türde ilk yazıları 16. yüzyılda Fransız yazar Michel de Montaigne’ ye kadar indirmek mümkündür. Yurdumuzda da Nurullah Ataçla başlayan deneme türü edebiyat dalının diğer isimlerini şöyle sıralamak olasıdır. Suut Kemal Yetkin, Cemil Meriç, Sabahattin Eyüboğlu ve Salah Birsel bu sıralamada önde gelen isimlerdir.
Denemelerde yazarlar bir konu üstüne kendi kişisel duygu ve düşüncelerini anlatırlar dedik ilk başta. Her edebi üründe olduğu gibi belli bir plan dâhilinde yazılırlar. Denemecilerin düşünce ve fikirlerini ispatlama yükümlülüğü yoktur. Gündelik yazılardır.
Eğer daha önce deneme yazıları ve hele Salah Birselin yazılarını okuduysanız bunu çok iyi bilebilirsiniz. Yok, eğer hiç deneme okumadınızsa Paf ve Puf adlı deneme kitabını okumanızı öneririm.
Ve Huuurrya İşkencelere kitabın ilk deneme yazısı. Eğer geçmişten günümüze insanoğlunun diğer insanlara neleri layık gördüğünü öğrenmek istiyorsanız eğer, buyurun okumaya başlayın.
Yazar ilk yazısında, iğneyi kendine batırır misali önce bizden bir örnekle başlar.
“Tanpınar, “Acıbadem’deki Köşk” adlı öyküsünde dayısı Sani Bey’in kılçığı çok serüvenlerini dile getirir.” Bu kişi yine yazarın aktarımı ile bir yıkanma makinesi yapmıştır. Uzun uzadıya makinenin işleyişi anlatılır yazıda ama makine kolaylık sağlamaktan çok bir eziyet ve işkence aletine dönüşür. Laf döner dolaşır, Kafkanın ”Ceza Sömürgesi” öyküsünde yaşanan işkencelere oradan Karın Deşen Jack’ ın öyküsüne ve daha nice tarihi isimlere kadar uzar gider.
Beni en çok Roma’yı yakarken şarkılar söylemeyi ihmal etmeyen Neron ve Hitlerin öyküleri etkiledi diyebilirim.
Yazar o korkunç olayları öyle bir şiirsel bir dille aktarmış ki insan o zalimlerin işkence yollarına imrenmekten kendini alıkoyamıyor.
Kendimi daha fazla kaptırmadan ilk denemeyi okuyup kitabı kaldırıyorum gözümün önünden. (Son kısma aldanmayın kitabı okumayı bırakmamın asıl nedenin, bu güzelliği daha sonra tekrar keşfetmek üzere bir ertelemeden başka bir şey değildir.)
Kitap, daha öncede güzel eserler yayımlayan ‘Sel’ yayınlarınca basılmış. Fiyatı uygun ve baskı kalitesi de güzel. Okumanızı öneririm.
 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu Eyyüp Yıldırmış üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

1

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  Gülüm Çamlısoy
3 .  Berat Uyanık
4 .  İbrahim Değerli
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.