Giriş |  Kayıt
"Nezaket hiçten gelir ama her şeyi satın alır."
DR. V. PAUCHET
 
 
 

Yazar ismi :  Muhammed Burkucu (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de Muhammed Burkucu isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      Yuva  
Yatmadan önce, bir anne olarak rutin görevini yapmak; üzerlerinin açık olup olmadığını kontrol etmek için çocuklarının odasına gitti. Altı yaşlarında güzeller güzeli bir kızı ve ondan iki yaş küçük bir oğlu vardı. Çocukların odasına girince hafif bir tebessüm belirdi yüzünde. İkisinin de üstü açıktı. İkisinin de üzerlerini örtüp alınlarına şefkat dolu birer öpücük kondurdıktan sonra sessizce çıktı odadan.

Yatak odasına geçtiğinde kocasının uyumuş olduğunu gördü. Gün boyu ev işleriyle ve çocuklarla uğraşmaktan yorgun düştüğü için kendisinin de uykuya dalması zor olmadı. Gün doğmuş saat sabahın yedisi olmuştu. Kadın, her sabah olduğu gibi bu sabah da görevini yerine getirmek için kulağına eğilip, “Hanımım uyan!” diyen, çalar saati susturduktan sonra kalktı. Gece gördüğü rüyayı anımsamaya çalıştı, çok karışıktı gördükleri, belki de içindeki sıkıntı bu yüzdendi ama fazla üstünde durmadı bunun. Kahvaltıyı hazırlayıp kocasını ve çocukları uyandırdı. Kahvaltıdan sonra, kocasını ve onun işe giderken okula bırakacağı kızını uğurladı. Her gün sabah olduğu gibi hem yürüyüş yapmak, hem de oğlunu parka götürmek amacıyla yaklaşık bir saat sonra oğluyla birlikte evden çıktı.

Yaklaşık iki saat sonra eve geri döndüler. Adam evdeydi. Kocasının evde olmasına şaşıran kadın, “Kötü bir şey yok ya?” dedi.
Adam, şirketin işlerinin iyice kötüye gittiğini, bu sebeple de işten çıkarıldığı anlattı. Kadın, adama şaşkın şaşkın bakarak, “Ne olacak şimdi?” diye, sordu. Adam başını kaldırmadan, “Bilmiyorum. Bakacağız artık bir çaresine.” dedi.
Karı koca yarım saat kadar konuştuktan sonra. Adam, “Bak ne diyorum… Memlekete geri gitsek nasıl olur? Hem orada kendime göre bir iş bulmam hiç de zor olmaz. Hem iyice özledik…” Kadın kocasının söylediğinden memnun, “Çok iyi olur. Gidelim… Peki ne zaman gideriz?” dedi. Adam, “En kısa zamanda. Hatta sen çocuklarla önden git. Ben de buradaki işleri halleder halletmez gelirim.” dedi, kararlı bir şekilde. Ekledi, “Ben yarın kızın kaydını aldırırım okuldan. Sen de kendine ve çocuklara lazım olacak eşyaları hazırlarsın. Sonra ben şirketteki işlerimi hallederim. Orada bir ev bulduktan sonra eşyaları getirtir evi de satarız.” Kadın, kocasının bu kararını uygun buldu.

Ertesi gün kadın ve çocuklar adamla vedalaşıp otobüse bindiler. Kadın yolculuk esnasında eski günlerini düşünüyor, bir yandan da uyuyan çocuklarına bakıyordu. Düşündükçe içini çekiyordu. Bir çocuk geldi aklına, gençlik yıllarında onu seven çocuk... "Sahi adı neydi onun?" diye, geçirdi içinden. Yüzünü anımsamaya çalıştı ama nafile bir türlü hatırlayamıyordu. Daha fazla düşünmedi. O da uyuyakalmıştı. Oğlunun kucağında hareketlenmesiyle uyandı. Şehre girmiş olduklarını fark etti. Terminale ulaştıklarında babasını orada bekler buldu. Babasıyla kucaklaştı ve adam, torunlarını öpüp kokladıktan sonra arabaya binip eve gittiler. Evde annesiyle de hasret giderdikten sonra yemeğe geçtiler. Yaşlı kadın kızının ve torunlarının gelişlerinin şerefine türlü yemekler yapmıştı. Yemekten sonra bol bol sohbet ettiler. Akşam olmuştu. Kadın, üstünde bir ağırlık olduğunu söyleyerek yatmaya gitti

Tam bir hafta olmuştu artık buraya geleli. Ancak bir problem vardı. Kadın buraya geldikleri ilk günden sonra kocasına hiç ulaşamamıştı. Oradaki işleri halleder halletmez gelecekti o da buraya, burada bir ev bulup eşyaları getirteceklerdi. Babasına ne yapacağını sordu kadın.
İhtiyar, "Olmazsa sen git tekrar kızım. Belki bir aksilik olmuştur. Çocuklar bizim yanımızda durur. Siz de orada işleri yoluna koyar koymaz dönersiniz." diyordu.

Kadın, babasının dediğini yapmak için vakit kaybetmeden gara gidip bir bilet aldı. Otobüs bir saat sonra kalkacaktı. Bir saat kadar oyalandıktan sonra otobüse bindi. Akşam oradaydı. Gardan eve gitmesi yarım saat sürdü. Evde ışığın açık olduğunu gördü.
Vakit kaybetmeden yukarıya çıktı.
Zile bastı orta yaşlarda bir kadın açtı kapıyı. Elinde İsrafil’den sadece on dakikalığına ödünç aldığı sur vardı ve kadının içindeki kıyameti başlatmak için yavaşça ağzına götürüp: “Buyurun?” dedi.
Kadın ne olduğunu şaşırmıştı. Titreyen sesiyle, “Şey… Ben bu evin sahibiyim de. Biz şehir dışına taşınacaktık ben önden gittim. Kocam da buradaki işleri bitirip gelecekti…” diyordu. Şaşkın şaşkın yüzüne bakan kadına bir şeyler daha söyleme ihtiyacı hissederek, “Yani diyorum ki bu ev bizim. Yani biz eşyaları taşıdıktan sonra satacaktık evi...”
Kadın, “Kocam mı dediniz? İyi de biz bu evi alalı beş gün oluyor, bir adam bize burayı eşyalarıyla birlikte sattı. Bir de zaten yanında karısı da vardı o adamın. Sizin kim olduğunuzu anlayamadım…”

Muhammed BURKUCU
 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu Muhammed Burkucu üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

1

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  Gülüm Çamlısoy
3 .  Berat Uyanık
4 .  İbrahim Değerli
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.