Giriş |  Kayıt
"Şair, her şeyden önce yaşadığı toplumun sorunlarına, giderek tüm dünyaya karşı sorumludur."
NERUDA
 


Yazar ismi : Emine Sevinç ÖKSÜZOĞLU
Doğum Tarihi :  Bilgi yok
Memleketi :
  Bilgi yok

 
 
Şehirler hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Emine Sevinç ÖKSÜZOĞLU Kimdir?
20.01.1974 yılı Gaziantep doğumlu olan Emine Sevinç Öksüzoğlu; sahne sanatları ve Tiyatro oyunculuğu üzerine eğitim gördü. Gaziantep Devlet Tiyatrosu Onat Kutlar Sahnesi’nde, sahne yönetmenliği de yapan Öksüzoğlu, Türkiye genelinde birçok oyunlar sahneledi. A.Ü. TÖMER Gaziantep şubesinde Sahne Sanatları, Diksiyon, Diyafram ve Tiyatro oyunculuğu üzerine öğretmenlik yaptı. Uzun seneler sahne tozu yutmasına rağmen, çok sevdiği Edebiyat’tan hiç bir zaman ayrı kalmadı.
Şiirleri, öyküleri, edebiyat ve felsefe üzerine yazıları, yerel ve ulusal olmak üzere yazılı ve görsel basında yer aldı. Bazı yerel ve ulusal yayın organlarının kültür sanat ve edebiyat sayfalarında sanat yönetmenliği yaptı. Birçok edebiyat antolojilerinde ve “Yaşayan kadın şairlerimiz” isimli ansiklopedi de şiirleri ve sanat yaşamı yer aldı. Ayrıca 2007 yılında yayımlanan, 10 ciltlik “Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi” nde eserleri ve sanat yaşamı yer aldı.
13.04.1997 yılında üç boyutlu resim sanatçısı olan Arslan Bayır’la birlikte, “Mustafa Kemal Atatürk ve Şiir” konulu resim ve şiir sergisi açtı. Bu sergi ulusal ve yerel basında uzun bir süre yer aldı. Şiirlerinden bazıları
ses sanatçısı ve bestekâr Sayın Gül Kansu tarafından bestelendi. Bir çok şiiri farklı dillerde çevrilerek ses bulmuştur. Ünlü şair Naser Feiz tarafından Farsça’ya çevrilen şiirleri, Tahran’ın önde gelen sanat ve edebiyat dergilerinde yayımlanmış ve ilgi ile karşılanmıştır. Özellikle Azerbaycan da “Güneş Çöhreli Gız” adı verilen Emine Sevinç Öksüzoğlu’nun eserleri büyük beğeni toplamıştır. Şiirleri usta kalem Can Yücel başta olmak üzere, şairler ve eleştirmenler onun eserleri hakkında görüş ve yorumlarını belirterek, “İnsani duyarlılığı yoğun olan Öksüzoğlu, şiiri kendisi için değil kâinat için yazıyor” dediler. Öksüzoğlu; katıldığı konferans, sempozyum ve panellerde Edebiyat, Şiir ve Felsefe alanında konuşmalar yapmıştır.
21 Nisan 1996 yılında 4. Dünya Şairler Gününün ve 26 Nisan 1997 yılında da 5. Dünya Şairler Gününün organizasyonunu yaptı. Sevgi, barış, kardeşlik ve dostluk çağrısıyla, yurt içi ve yurt dışından birçok şair ve yazarı aynı çatı altında toplayarak, görkemli bir organizasyona imza attı. Güneydoğunun incisi olan Gaziantep’in tanıtımına, dünya çapında katkıda bulundu. Bu başarılı çalışmalarından dolayı kendisine bestekar Gül Kansu tarafından “Gaziantep’in Altın Kızı” adı verilmiştir.
02.11.1996 yılından bu yana, hemen hemen her yıl Tüyap kitap fuarı başta olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında imza günlerine, şiir resitallerine ve konferanslara davet edilmiştir.
10.03.1997 yılında Kosova’da yayın yapan Bay (Balkan Aydınları ve Yazarları) Kültür ve Sanat Dergisi tarafından “Kültür Elçisi” olarak ödüllendirilmiştir.
01.06.2007 yılında Kosova Balkan Aydınları ve Yazarları Kültür Birliği Başkanı ve Bay Yayınlarının sahibi ve yazı işleri müdürü olan, Sayın Osman Baymak tarafından “Teşekkür Belgesi” ile onurlandırılmıştır.
26.04.1997 yılında da İstanbul Ana kültür sanat ve edebiyat dergisi tarafından, Türk edebiyatına yapmış olduğu üstün hizmet ve başarılı çalışmalarından dolayı plaketle onurlandırılmıştır.
Türk Edebiyat dünyasında önemli yer tutan, Türk Edebiyat’ına ve Türk Şiirine hizmet vermiş usta kalemlerin onurlandırıldığı, “Emine Sevinç Öksüzoğlu Kültür Sanat ve Başarı Ödülleri” her yıl büyük bir törenle sahiplerine verilmektedir. Türk Edebiyatının Oscar’ı olarak anılmakta olan bu ödüller, gerçek anlamda edebi kariyeri olan ve Türk Edebiyat dünyasına ciddi anlamda hizmet vermiş kişilere takdim edilmektedir. Bu ödüller her yıl dört ayrı kategoride verilmekte olup, bu kategoriler sırası ile;
“Gaziantep Altın Fıstık Türk Edebiyatı Üstün Hizmet Madalyası”
ve Gaziantep Özel el işi Nakkaşe. (Her yıl bir kişiye)
“Emine Sevinç Öksüzoğlu Türk Dünyası Edebiyat Üstün Hizmet Ödülü”(Bir kişiye)
“Emine Sevinç Öksüzoğlu Türk Dünyası Edebiyat Şeref Ödülü” (Bir kişiye)
“Emine Sevinç Öksüzoğlu Usta Kalem Başarı Ödülleri” (Üç kişiye)
Takdim edilmektedir.
02.02.1997 yılında Türkiye Şair ve Yazarlar Derneği Gaziantep şubesinin kurucu başkanlığını yapan Emine Sevinç Öksüzoğlu’nun, yurt içinde ve yurt dışında almış olduğu bir çok plaket, şilt ve ödülü mevcuttur.
İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği), Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği ve Türkiye Şairler Birliği üyesi olan Öksüzoğlu; Evli ve bir kız, bir erkek olmak üzere iki çocuk annesidir.

Eserleri

“Sevgiler Günışığında” (Şiir) Ağustos 1996 - Gaziantep Gürsel Yayınları “Bahar Tomurcuğum” (Şiir) Mart 1997 - Adana Aykırısanat Yayınları “Yeşil Gözlerinde Kaybolan Dünya” (Düz yazı / Öykü / Şiir) Eylül 1998 - Ankara Ürün Yayınları “Üşümüş Kar Taneleri” (Şiir) Eylül 2007 – Gaziantep Sanko Holding Kültür Hizmeti Yayınları Ahmet Tufan Şentürk Türk Şiirine Hizmet Ödülü kapsamında Seçici Kurul Özel Ödülüne layık görülmüştür. “Güneş Yüzlü Çocuklar” (Öykü) Eylül 2007 – Ankara Ürün Yayınları “Düşler Sokağı” (Şiirler) Nisan 2008 – Ankara Ürün Yayınları “Mitolojik Öykülerle Zodyak Kuşağı” (Felsefe) Nisan 2008 “İnsanoğlunun Mitolojik Öyküsü” (Felsefe) Nisan 2008 “Zamansız” (Şiirler) Azerbaycan Vector Uluslar arası İlim ve Edebi Eserler Araştırma Merkezince Azeri diline çeviri yapılarak yayımlanmıştır. Temmuz 2008
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

İlkÖnceki123SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.