Giriş |  Kayıt
"İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır."
VİCTOR HUGO
 


Yazar ismi : Kerim AFŞAR
Doğum Tarihi :  13 Ağustos 1930  Vefat Tarihi : 26 Eylül 2003
Memleketi :
  İstanbul - (Tüm İstanbul biyografileri için tıklayın)

 
 
İstanbul hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Kerim AFŞAR Kimdir?
Kerim Afşar, 13 Ağustos 1930’da İstanbul Kadıköy’de doğdu.1941’de 2.Dünya Savaşı koşulları aileyi Gelibolu’ya göç etmeye zorladı. Ortaokulu Gelibolu’da bitiren Kerim Afşar, 1948’de Ankara Devlet Konservatuvarına girdi, 1953’te Tiyatro Yüksek Bölümünü bitirdi.

27 Mayıs 1960 Devrimi sonrasında Atatürk’ün “Büyük Nutku”nun yeni Türkçeye çevrilerek gençlere ulaşmasını sağladı; 8.5 ay, her akşam radyolarının başındaki Türk halkına “Büyük Nutuk”la seslendi, unutanlara Atatürk’ü bir kez daha anımsattı.

1952’de daha öğrenciyken Carl Eberth’in sahnelediği “Bir Yaz Dönüm Gecesi Rüyası” oyununda “Oberon” rolüyle başlayan sahne yaşamı, 100’e yakın oyunla 45 yıl perde kapatmadan sürdü. Romeo, Marpuccio, Hamlet, Monserra, Genç Osman, 3.Selim, Günden Geceye, Ay Herkese Gülümser, Buzcu Geliyor, Gergedan, Andorra, Kahvede Şenlik Var, Cadı Kazanı, Kaktüs Çiçeği, Küheylan, Tarla Kuşuydu Jüliet… gibi oyunlardaki rolleriyle tiyatro izleyicisinin belleğine ve yüreğine yerleşti; yüzlerce kez ayakta alkışlandı. Tiyatroya gidemeyenler de “Arkası Yarın”, “Mikrofonda Tiyatro”, “Radyo Tiyatrosu” gibi izlencelerle TRT radyolarından onun sesinden tiyatroyla buluştu.

Türkân Şoray’la “Çalıkuşu”(1964), Ayhan Işık’la “Yılan Soyu”(1965), Yılmaz Güney’le “Arkadaş”ta (1974), Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Mine”(1982) filmlerinde ve Reşat Nuri’nin “Yaprak Dökümü” adlı romanından uyarlanan TV dizisindeki (1990) rolleriyle Türk sinemasına unutulmayacak karakterler kazandırdı.

1980’de Peter Stein’ın çağrısına uyarak Berlin’e gitti, Schaubühne sahnesinde “Giden Tez Geri Dönmez”, “Keşanlı Ali Destanı”, “Kurban” oyunlarında rol aldı. 1982’de yurda dönüşünde Devlet Tiyatrosundan emekli oldu, çalışmalarını AST (Ankara Sanat Tiyatrosu) sahnesinde sürdürdü; burada Maksim Gorki’nin “Yaz Misafirleri”, Faruk Erem’in “Bir Ceza Avukatının Anıları”, Brecht’in “Galile’nin Yaşamı”…adlı oyunlarında oynadı. Devlet Tiyatrosunun çağrısıyla yuvaya dönen Kerim Afşar, Gorki’nin “Güneşin Çocukları”, David Hare’in “Göğe Açılan Pencere” oyunlarını sahneye koydu; “Gergedan” ve Nâzım Hikmet’in “Kurtuluş Savaşı Destanı” oyunlarında rol aldı. Sait Faik ve Orhan Veli’den yaptığı başarılı bir uyarlamayla ve “Yaşasın Edebiyat” adlı yapıtla yazınımızın iki ustasını ürünleriyle sahneye taşıdı; bu oyunla salonların ve koşulların elverişsiz oluşuna aldırmadan yurdun her köşesinde sahneye çıktı.

İlk ödülünü 1987’de Dil Derneği’nden aldı, bu ödülü,

2001’de Fonetik Derneği’nin ödülü,
2001’de Antalya Portakal Film Festivali’nde “Yıldırım Önal Ödülü”,
2002 Ankara Film Festivali, Sanat Çınarları Ödülü,
2002 Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat Vakfı’nın 7.Tiyatro Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Onur Ödülü izledi.

Hastalığına aldırmadan, 2002 Ocağında yapılan “Adalet ve Demokrasi Haftası” etkinliklerinde son kez sahneye çıktı ve çok yakın arkadaşı Uğur Mumcu’yu canlandırdı.

26 Eylül 2003’te, 71. Dil Bayramının kutlandığı gün, yaşamını yitirdi.

 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

İlkÖnceki123SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.