Giriş |  Kayıt
"Gençliğe üç öğüdüm vardır: ÇALIŞ, ÇALIŞ, ÇALIŞ."
BİSMARK
 


Yazar ismi : Nihad Sami BANARLI
Doğum Tarihi :  Bilgi yok
Memleketi :
  Bilgi yok

 
 
Şehirler hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Nihad Sami BANARLI Kimdir?
Cumhuriyet dönemi yazarlarından. İstanbul doğumlu. Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü´nü bitirdi. Edirne´de öğretmenliğe başladı. İstanbul Kabataş ve Galatasaray liselerinde, Eğitim Enstitüsü´nde öğretmenlik yaptı. Yüksek Öğretmen Okulu´ndan emekliye ayrıldı. Uzun bir süre haftalık Yedi Gün dergisinin edebiyat sayfasını yönetti. Hürriyet ve Meydan gazetelerinde edebiyat konuşmaları yazdı. Yahya Kemal Enstitüsü kurucularından olan yazarın Yahya Kemal Enstitüsü Mecmuasını, Yahya Kemal Yaşarken, Yahya Kemal´in Hatıraları adlı kitapları dışında Türkçenin sırları, Şiir ve Edebiyat Sohbetleri, Bir Dağdan Bir Dağa, Tarih ve Tasavvuf Sohbetleri ve Kültür Köprüsü gibi eserleri de var. Yazarın, Resimli Türk Edebiyatı Tarihi adlı kitabı değişik tarihlerde yayımlandı.

Eserleri

Yahya Kemal Yaşarken, Yahya Kemal’in Hatıraları,Türkçe’nin Sırları, Şiir ve Edebiyat Sohbetleri, Resimli Türk Edebiyatı Tarihi, Dasitan’i Tevarih’i Müluk’i Ali Osman ve Cemşid ve Hurşid Mesnevisi(Ahmedi), Namık Kemal ve Türk Osmanlı Milliyetçiliği, Büyük Nazireler Mevlid ve Mevlid’de Milli Çizgiler, Edebi Bilgiler, Metinlerle Edebi Bilgiler, Başlangıçtan Tanzimata Kadar Türk Edebiyatı Tarihi, Fatih’in Zafer Sırları. Kaynak: 1)Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü Behçet Necatigil Varlık Y. İstanbul 1980 sf.70 2)Osmanlı Tarihi Yazarları M.Orhan Bayrak İstanbul 1982 sf.60-61 3)Ş.Güngör'ün notları
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.