Giriş |  Kayıt
"Camdan evde oturanlar başkalarına taş atmamalıdırlar."
G. NERBERT
 


Yazar ismi : Sabahattin ALİ
Doğum Tarihi :  24 Şubat 1907  Vefat Tarihi : 02 Nisan 1948
Memleketi :
  Bilgi yok

 
 
Şehirler hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Sabahattin ALİ Kimdir?
Cumhuriyet dönemi hikaye ve romancısı. 1907´de Gümülcine´de (Yunanistan) doğdu. İstanbul İlköğretmen Okulu´nu bitirdi. Yozgat´ta bir yıl öğretmenlik yaptı. Sonra Milli Eğitimce Almanya´ya gönderildi. Dönüşünde Almanca öğretmenliği yaptı. Yayın Müdürlüğü´nde memurluk ve Devlet Konservatuarı´nda dramaturgluk yaptı. Görevinden ayrılmak zorunda kaldı, sosyalist gazetelerde çalıştı. Yazıları yüzünden tutuklandı, izlenirken kaçmak istedi. Kırklareli dolaylarında öldürüldü. Mezarı belirsizdir.

Eserleri

Başlıca kitapları : Değirmen, Kağnı, Ses, Yeni DÜnya, Sırça Köşk. Romanları : Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna. Hakkında Asım Bezirci tarafından yazılmış Sabahattin Ali/Hayatı, Hikayeleri, Romanları (1974) ve Kemal Sülker´in Sabahattin Ali Dosyası adlı kitaplar vardır. Bütün eserleri önce Cem yayınlarında yayınlandı. Adına konmuş bir hikaye ödülü vardır.
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.