Giriş |  Kayıt
"Felaket, dost sayısını sıfıra indirir."
WILLIAM SHAKESPEARE
 


Yazar ismi : Sait Faik ABASIYANIK
Doğum Tarihi :  18 Kasım 1906  Vefat Tarihi : 11 Mayıs 1954
Memleketi :
  Sakarya - (Tüm Sakarya biyografileri için tıklayın)

 
 
Sakarya hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Sait Faik ABASIYANIK Kimdir?
Türk hikaye yazarı. Adapazarı´nda doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi´nde bir süre okudu. Babasının ısrarı ile öğrenimini tamamlamak amacıyla Avrupa´ya gitti. Orada eğitim ve öğrenimden çok, çeşitli ülkeleri gezmekle vakit geçirdi. Dört yıl sonra yurda dönüşte bir süre öğretmenliklerde bulundu. Ticaret yaptı. Bir gazetede adliye muhabiri olarak çalıştı. Ancak, tüm yaşamı sürecinde daha çok babasından kalanlarla geçindi. Çok sevdiği Burgaz Adası´nda ve İstanbul´da başıboş bir yaşam sürdürdü.
Edebiyat yaşamına 1925 yılında Bursa´da yayımlanan hikayeleriyle başladı. Bundan sonra da birbirinden güzel hikayeleri, romanları ve çeşitli yazıları gazete ve dergilerde yayımlandı. Pek çok hikayelerini kitaplarında topladı.
Hikayeleri çoğu kez şaşkınlıkla karşılandı. O günen dek alışılmamış bir anlatı biçimiyle, bambaşka bir hava içinde yazdı. Konudan çok etkiye ve şiirselliğe önem verdi. Bunların yazı sıra, çok dikkatli ve titiz bir gözlemciydi. Hikayelerinde bu gözlemlerini şiirsel bir dille anlattı. Kahramanları çoklukla sıradan kişilerdi. Avare, doğa hayranı, toplumca beğenilmeyen, hatta suçlu olarak görülseler de tertemiz bir yerek taşıyan, çocuksu bir saflıkla dolu kişiler. Yazar, yazgılarını incelediği bu düşmüş kişilere eğilirken biraz da kendi iç dünyasını, iç dünyasının göz kamaştıran serüvenlerini dile getirdi. İnsanları, denizi, balıkları, bulutları, kayaları, hayvanları, özetle tüm dünyayı, bir bütün olarak gördü. Hikayelerini, bu eşsiz güzellikleri aramak, bulmak ve göstermek amacıyla geliştirdi. Bütün yazılarında temiz bir içtenlik, akıcı bir anlatı, başarılı bir uyum ön planda görünür.

Eserleri

Semaver, Sarnıç, Lüzumsuz Adam, Mahalle Kahvesi, Havada Bulut, Kampanya, Şahmerdan, Son Kuşlar, Havuz Başı (hikayeleri), Bir Takım İnsanlar, Kayıp Aranıyor (romanları), Şimdi Sevişme Vakti (şiirleri), Mahkeme Kapısı (ropörtajları).
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.