Giriş |  Kayıt
"En tehlikeli insanlar yarı deliler ve yarım akıllılardır."
GOETHE
 


Yazar ismi : Sedat UMRAN
Doğum Tarihi :  1926
Memleketi :
  İstanbul - (Tüm İstanbul biyografileri için tıklayın)

 
 
İstanbul hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Sedat UMRAN Kimdir?
1926 yılında İstanbul’da doğan Sedat Umran, 1948 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Çeşitli kuruluşlarda mütercimlik görevinde bulunan usta şair 1974 yılında İzmit Sümerbank Boru Fabrikası mütercimi iken emekli oldu.

İlk şiir kitabı “Meş´aleler”i kendi yayını olarak 1949 yılında çıkaran Sedat Umran’ın ikinci kitabı “Leke” 1979 yılında Soyut dergisi yayınları arasında yayımlandı. Umran, edebiyat dünyasında trajik ben´in ıztırabını ve eşyanın iç dünyasını yansıtan bu kitabı ile tanındı.
Sedat Umran’ın sevgi şiirlerinden oluşan “Gittin Taş Atarak Denizlerime” isimli şiir kitabı 1990 yılında Akabe yayınevi tarafından basıldı. Şair son yirmi yıldır değişik dergilerde yer alan şiirlerini “Kara Işıldak” (1993, İz Yayıncılık) adı altında topladı.
Umran´ın şiirindeki son merhaleyi yansıtan 100 mısralık 25 dörtlüğü ise “Kış Dörtlükleri” üst başlığını taşımakta olup bu şiiri Türk Edebiyatı dergisinde yayımlanmıştır.
Sedat Umran´ın Almanca´dan yaptığı çok sayıda çevirisi de bulunmaktadır.

Eserleri

ŞİİR KİTAPLARI Meş´aleler (1949) Leke (1979) Gittin Taş Atarak Denizlerime (1990) Kara Işıldak (1993)
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.