Giriş |  Kayıt
"Tam dostluk benzer arkadaşlar arasında olur."
NİETZSCHE
 


Yazar ismi : Ziya Osman SABA
Doğum Tarihi :  30 Mart 1910  Vefat Tarihi : 29 Ocak 1957
Memleketi :
  İstanbul - (Tüm İstanbul biyografileri için tıklayın)

 
 
İstanbul hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Ziya Osman SABA Kimdir?
Türk şairi. 1910 yılında İstanbul´da doğdu. Yüksek öğrenimini İstanbul Hukuk Fakültesi´nde tamamladı. Emlak Kredi Bankası´nda, Milli Eğitim Basımevi´nde, Varlık Yayınevi´nde çeşitli görevlerde bulundu. İlk şiiri 1927 yılında Servet-i Fünun dergisinde yayımlandı. Arkadaşlarıyla Yedi Meşaleciler Grubu´nu kurdu.

Saba, şiirlerinde daima temiz duygu ve düşünceleri dile getirdi. Çocukluk anıları, çocukluk özlemi, ev-aile sevgisi, Tanrı´ya ve yazgıya boyun eğiş, küçük mutluluklarla yetinme, yoksul insanlara, bu insanların kederli yaşantılarına duyulan üzüntüler, öbür dünya özlemi gibi konuları, şiirlerinde sık sık işledi. Dili açık, aydınlık ve akıcıdır.

Eserleri

Sebil ve Güvercinler, Geçen Zaman, Nefes Almak (Şiirleri), Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi, Değişen İstanbul (Hikayeleri).
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.