Giriş |  Kayıt
"Hak beklediğin bir yola yalnızda olsan gideceksin."
TEVFİK FİKRET
 

BETİMLEYİCİ ANLATIM

1. Betimleme Nedir?
Varlıkların en belirgin özelliklerini tanıtmaya "betimleme" denir. Betimleme, varlıkların tüm özelliklerini gözler önüne serer Betimleme, çok kullanılan bir anlatım biçimidir, insanları, varlıkları, olayları, olayların geçtiği yerleri anlatırken zorunlu olarak betimlemeden yararlanırız, iyi betimleme yapmak için iyi bir gözlemci olmak gerekir. Gözlem yaparak varlıkların benzeyen ya da benzemeyen yönleri görülür. Bunlar sıraya konularak anlatılır.
Her anlatım biçiminde olduğu gibi betimlemede de bir tasar-vardır. Betimleme yapılırken sıfatlardan, benzetmelerden, karşıt¬lıklardan yararlanılır. Varlıklar arasındaki ayrıntılar verilirken bunlar sıraya konulur. Bu yapılırken ya özelden genele doğru gidilir, ya; da genelden özele doğru gidilir. Betimlemeye hem konuşma dilinde, hem de yazılı anlatımda başvurulur. Betimleme bir yazı türü değildir ama öykü, roman, masal, anı, destan, şiir gibi yazı türlerinde başvurulan bir anlatım biçimidir. Betimleme çok uzun ol mamalı, asıl yazının anlam bütünlüğünü bozmamalıdır.
3. Betimleme Türleri Betimleme 5´e ayrılır:
a) insan Betimi: insanın iç ve dış özelliklerini anlatan betimleme türüdür. Bu"portre"de denir, insanın dış görünüşünü, boyunu, yüzünü, saçlarını, giyinişini anlatan portrelere "fiziksel portre" ya da "dışsal portre • tensel portre" de denir, insanın iç özelliklerini, duygularını, huylarını, beğenilerini anlatan portrelere "ruhsal portre" ya o´a "içselportre" denir Buna "tinsel portre" de denir. Bunlar ayrı ayrı verilebileceği gibi, karışık, içice de verilebilir.
b) Hayvan Betimi:Bir hayvanın özelliklerini ya da olayla ilgili yanlarını anlatan betimlemedir.
c) Eşya Betimi:Olayla ilgili eşyaları tanıtırken, onları canlandırırken yapılan betimlemedir.
ç) Görünüm (Manzara) Betimi
Olayla ilgili görünümleri, olayla ilgili doğa parçalarını (dağ, ova, göl, akarsu, deniz, ağaç, orman vb.) ya da bir sokağı, bir mahalleyi, bir kasabayı, bir kenti vb. tanıtan betimleme türüdür
d) Devinimli Varlıkların Betimi:Olaylı yazılarda, canlı, cansız varlıkların hareket durumlarındaki niteliklerini belirten betimlemedir.
 
Diğer dersler


(Toplam 35 ders bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.