Giriş |  Kayıt
"Şerefli bir ölüm, şerefsiz bir ömürden daha iyidir."
TACİTÜS
 

YAZI TÜRLERİ

Yazı türlerini 3 kategoride inceleyebiliriz...

1. ANLATI TÜRLERİ (OLAY YAZILARI)

Bir olayın, yer ve zaman belirtilerek, kahramanların çevresinde kurgulanmasına olay yazıları denir. Olay yazılarında genellikle öyküleyici anlatım biçimi kullanılır. Özellikle romanlarda betimleyici anlatıma da sık sık başvurulur. Olay yazılarında giriş, gelişme ve sonuç adını verdiğimiz yazı planına dikkat edilir.

Örnek :
sabahın erken saatlerinde dışarı çıktı. İş yerine doğru sakin adımlarla ilerliyordu. Yol kenarında yatan adam dikkati çekti. Kışın soğuğunda dışarıda ne yapıyor bu adam diye düşündü ve yanına koştu. Adam onu görünce gözleri ışıldadı ve umut dolu bakışlarını ona çevirdi. (kahramanlar, olay, yer ve zaman unsurları kullanılmıştır.)

Hikaye, roman, tiyatro, masal, destan, fabl vb. yazılar bu türe örnek olarak gösterilebilir.

2. DÜŞÜNCE TÜRLERİ (DÜŞÜNCE YAZILARI)

Toplumu; sosyal, siyasal, bilimsel vb. konularda düşündürmek maksadıyla fikri temelleri olan, bir kısmı şahsi düşünceler olurken bir kısmı ispatlanmış gerçeklere dayanarak yazılan yazılara düşünce yazıları denir. En bariz örneklerini makaleler ve denemeler oluşturur. Bunların dışında eleştiri ve haber türündeki yazılarda örnek olarak verilebilir. Düşünce yazılarında açıklayıcı ve tartışmacı anlatım biçimleri çokça kullanılır. Fikri alt yapısı olan türler olması sebebiyle de düşünceyi geliştirme yollarına (sayısal verilerden yararlanma, tanık gösterme, örneklendirme ve karşılaştırma) sık sık başvurulur.

Örnek :
Ahlak davranışlarımızı inanç, kültür vb. normlara göre düzenlemektir. Ünlü bir filozof ahlakın temeli “Kendine yapılmasından hoşlanmayacağın bir şeyi başkasına yapmamaktır” diyor. Gerçekten bir evrensel ahlak yasası varsa temeline mutlaka bu düşünce konulmalıdır. ( paragraf bir düşüncenin ifadesidir ve içerisinde tanık göstermeye başvurularak savunulan fikir desteklenmiştir.)

Makale, fıkra (köşe yazısı), deneme, eleştiri, inceleme, röportaj, sohbet (söyleşi), biyografi, otobiyografi, hatıra (anı), günlük, gezi yazısı vb. yazılar bu türe örnek olarak gösterilebilir.

3. YAZIŞMA TÜRLERİ (BİLDİRME YAZILARI)

İletişimle ilgili amaçlar içeren yazılara bildirim yazıları denir.

Mektup, dilekçe, haber yazısı, tutanak, rapor vb. yazılar bu türe örnek olarak gösterilebilir.
 
Diğer dersler


(Toplam 35 ders bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.